Pierzga

Jest bogatszą postacią pyłku kwiatowego.

Zagospodarowana „przerobiona” przez pszczoły jest dodatkowo wzbogacona o miód, enzymy, kwasy organiczne oraz substancje  o charakterze antybiotyków.

Złożony w komórkach plastra pszczelego pyłek kwiatowy jest poddany fermentacji mlekowej  w warunkach beztlenowych w środowisku gniazda pszczelego.

W trakcie fermentacji białka pyłku ulegają rozpadowi do peptydów aminokwasów, w wyniku czego staje się on bardziej przyswajalny.

Pierzga ma bardzo zbliżony skład do pyłku. Różnice są jednak zauważalne w składzie ilościowym oraz jakościowym na korzyść pierzgi. Posiada dodatkowo witaminę K, więcej enzymów oraz związków biologicznie czynnych.

Pierzga posiada właściwości odżywcze, antybakteryjne  i odtruwające. Szczególnie polecana jest w leczeniu stanów chorobowych jelit, anemii, chorobie nadciśnieniowej, braku łaknienia, w stanach wyczerpania, zmęczenia,  w chorobie układu nerwowego.

Bardzo dobre efekty daje stosowanie pierzgi przy schorzeniach wieku starczego, łuszczycy oraz zaburzeniach wzroku.  Jest niezwykle skuteczna w walce z przerostem gruczołu krokowego. Systematyczne zażywanie zapobiega lub łagodzi skutki choroby.